Informacje dla kierowców

Informacje dla kierowców

CZECHY

Informacje dla kierowców

Kierowca w Czechach musi:

  • używać świateł mijania przez cały rok,
  • jechać z zapiętymi pasami bezpieczeństwa (także na tylnych siedzeniach),
  • przewozić dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa,
  • używać opon zimowych od 1 listopada do 31 marca, jeśli na drodze jest warstwa śniegu, lodu lub szronu albo pogoda może wskazywać, że podczas podróży wystąpią wyżej opisane warunki,
  • korzystać z zestawu głośnomówiącego podczas jazdy,
  • utworzyć 3-metrowy wolny pas przejazdu dla pojazdów ratowniczych, jeśli na autostradzie lub drodze ekspresowej powstanie korek,
  • powiadomić policję o: wypadku, w którym ktoś ucierpiał lub zginął oraz kolizji drogowej, która spowodowała szkody o wartości 100 000 CZK,
  • ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.
  • Należy mieć w samochodzie apteczkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe lub komplet naprawczy do opon.

Według czeskiego prawa, nie wolno:

  • używać w pojeździe antyradarów,
  • zatrzymywać się i parkować w miejscach wyznaczonych dla inwalidów,
  • korzystać z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego.

Czeska policja konsekwentnie karze kierowców za zbyt szybką jazdę. Wykroczeniem drogowym jest przekroczenie dozwolonej prędkości już o kilka km/h. Jeśli znacząco przekroczymy prędkość, możemy otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów w Czechach na okres od 1 do 6 miesięcy. Znaczące przekroczenie prędkości to jazda o 20 km/h za szybko w terenie zabudowanym i o 30 km/h poza nim. Dopuszczalna prędkość jazdy (o ile znaki drogowe nie pokazują inaczej) to:

  • 130 km/h na autostradach,
  • 110 km/h na drogach szybkiego ruchu,
  • 50 km/h w terenie zabudowanym,
  • 90 km/h poza terenem zabudowanym.

Opłaty drogowe. Na przejazd płatnymi drogami szybkiego ruchu i autostradami należy wykupić winiety. Dla pojazdów do 3,5 t dostępne są:

  • winieta dziesięciodniowa - 310 CZK,
  • winieta miesięczna - 440 CZK,
  • winieta roczna - 1500 CZK.

Od 1.01.2021 r. obowiązują wyłącznie winiety elektroniczne.

Za brak ważnej winiety grozi mandat nawet do 100 000 CZK. Winiety można kupić on-line, a także na przejściach granicznych, stacjach benzynowych i w urzędach pocztowych.

 

NIEMCY

Przejazd autostradami w Niemczech jest dla samochodów osobowych bezpłatny. Przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, a w bardziej drastycznych przypadkach także zatrzymaniem prawa jazdy.

W terenie zabudowanym wszystkich obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Poza terenem zabudowanym samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością do 100 km/h, a samochody z przyczepą do 80 km/h lub do 60 km/h w zależności od ciężaru pojazdu i posiadania przyczepy.

Zalecane jest posiadanie kamizelek odblaskowych przez prywatnych użytkowników pojazdów i zakładanie ich szczególnie podczas opuszczania samochodów unieruchomionych z powodu awarii lub wypadku na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

 

AUSTRIA

Informacje dla kierowców

Przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu są płatne, należy wykupić winietę. Winieta może mieć formą elektroniczną lub naklejki na szybę samochodu.

Winietę w formie elektronicznej można wykupić bezpośrednio od administratora autostrad. Należy to zrobić najpóźniej 18 dni przed planowaną podróżą.

Winietę w formie naklejki można kupić w Austrii na stacji benzynowej, w Polsce w stacjach PZM. Winieta musi być przyklejona w widocznym miejscu na przedniej szybie samochodu, najlepiej w lewym górnym rogu lub pod lusterkiem wstecznym. Winieta nie może być uszkodzona.

Ceny winiet w 2021 roku:

  • dla pojazdów jednośladowych (kategoria A): roczna 36,70 EUR, dwumiesięczna 13,90 EUR, dziesięciodniowa 5,50 EUR,
  • dla samochodów do 3,5 t (kategoria B): roczna 92,50 EUR, dwumiesięczna 27,80 EUR, dziesięciodniowa 9,50 EUR.

Za brak winiety naliczana jest jednorazowa opłata karna w wysokości 120 euro.

Na wybranych odcinkach autostrad oraz dróg szybkiego ruchu obowiązują dodatkowe opłaty za przejazd, np. tunelem - Płatne odcinki dróg znajdują się na autostradach: i drodze ekspresowej. Opłatę odcinkową można uiścić w punkcie poboru opłaty na drodze lub w formie elektronicznej bezpośrednio u administratora autostrad.

Samochód musi być sprawny technicznie, kierowca musi posiadać apteczkę, trójkąt ostrzegawczy.

Za przekroczenie prędkości oraz niezapięcie pasów bezpieczeństwa wszystkich pasażerów grożą wysokie kary.

Podczas prowadzenia samochodu możesz rozmawiać przez telefon komórkowy tylko przez zestaw głośnomówiący.

Jeżeli nie mieszkasz w Austrii, to musisz zapłacić za mandat na miejscu. Jeżeli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, policja może zająć Twoje rzeczy. Otrzymasz wtedy pokwitowanie. Policjant musi Cię również poinformować, w jaki sposób możesz odzyskać zabezpieczonej rzeczy.

Służby graniczne mają takie same uprawnienia jak policja. Mogą nakładać mandaty, zatrzymywać prawa jazdy oraz zatrzymywać osoby.

 

WŁOCHY

Informacje dla kierowców

Dzieci do 12. roku życia lub niższe niż 150 cm muszą podróżować na odpowiednim siedzisku, które umożliwia użycie pasa bezpieczeństwa. Siedzisko to można instalować tylko na tylnym siedzeniu.

Większość autostrad we Włoszech jest płatna. Opłaty są pobierane bezpośrednio przy zjazdach z autostrad w konkretnych miejscowościach lub w pośrednich punktach poboru opłat. Możemy płacić gotówką (w euro), kartą płatniczą lub kredytową albo przez zdalny system płatności Telepass. Bramki nie zawsze akceptują zagraniczne karty, dlatego warto mieć ze sobą również gotówkę.

Opłata zależy od klasy pojazdu. Więcej informacji na temat przepisów, podziału klas pojazdów, a także wysokości opłat na włoskich autostradach znajduje się na stronie www.autostrade.it. Możemy tam obliczyć opłatę na konkretnej trasie.

Ograniczenia prędkości pojazdów o masie do 3,5 tony na drogach publicznych wynoszą:

  • obszar zabudowany: 50 km/h,
  • obwodnice miejskie: 70 km/h,
  • obszar niezabudowany: 90 km/h,
  • drogi ekspresowe: 110 km/h,
  • autostrady: 130 km/h (na oznaczonych autostradach trzypasmowych - 150 km/h).

Poza obszarem zabudowanym trzeba używać świateł mijania przez całą dobę.

Zgodnie z włoskim kodeksem drogowym, kierowcy pojazdów zarejestrowanych za granicą muszą płacić mandaty natychmiast po ich otrzymaniu. Jeżeli nie możesz tego zrobić (niezależnie od przyczyny), musisz zostawić samochód na parkingu depozytowym, który wyznaczą służby nakładające karę. Musisz również opłacić postój pojazdu na parkingu. Jeżeli przyjmujesz i płacisz mandat, przyznajesz się jednocześnie do wykroczenia drogowego. Powoduje to, że nie możesz odwołać się później do wyższej instancji. Jeśli uważasz, że mandat jest niesłuszny, przyjmij go i złóż kaucję za wymierzoną karę (równowartość mandatu). Następnie odwołaj się do prefekta lub sędziego pokoju, najpóźniej w ciągu 60 dni od daty wystawienia mandatu.

Przepisy z 2016 r. znacznie zaostrzyły kary dla sprawców wypadków drogowych. Wprowadziły m.in. kategorię zabójstwa drogowego (spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem alkoholu lub narkotyków albo przy przekroczeniu dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h). Za niektóre wykroczenia oprócz kary pieniężnej grozi zawieszenie prawa jazdy. Należą do nich:

  • znaczne przekroczenie prędkości,
  • prowadzenie pod wpływem alkoholu i środków odurzających,
  • zawracanie na autostradzie lub przed wjazdem na autostradę.

Gdy minie termin nałożonej kary, prawo jazdy można odebrać osobiście we właściwej miejscowo prefekturze. Jeśli nie odbierzesz dokumentu, służby odeślą go do konsulatu, a ten z kolei - do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

FRANCJA

Informacje dla kierowców

We Francji możesz używać polskiego lub międzynarodowego prawa jazdy. Autostrady są płatne. Za łamanie przepisów drogowych grożą surowe kary.

Wszystkich pasażerowie muszą mieć zapięte pasy.

Dozwolona prędkość:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym,
  • 80 km/h w terenie niezabudowanym na drodze dwukierunkowej bez separatora,
  • 90 km/h w terenie niezabudowanym,
  • 130 km/h na autostradzie (w czasie deszczu 110 km/h).

Jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość o ponad 30 km/h, służby zatrzymają Twoje prawo jazdy. Za mniejsze przekroczenie prędkości otrzymasz wysoki mandat. Policja lub żandarmeria mogą uniemożliwić dalszą jazdę, np. zatrzymać dokumenty samochodu. Będziesz mógł jechać dalej, gdy zapłacisz mandat (gotówką na miejscu) lub gdy przyjedzie inny kierowca (jeśli służby zatrzymały Twoje prawo jazdy).

Kierowca może rozmawiać przez telefon komórkowy tylko, jeśli używa zestawu głośnomówiącego. Nawet za taką rozmowę grozi jednak kara. Stanie się tak, jeśli ktoś udowodni (np. na podstawie billingu), że rozmowa przyczyniła się do wypadku. Za rozmowy przez telefon podczas prowadzenia samochodu grozi mandat w wysokości 90 EUR. Jeśli drastycznie naruszysz przepisy lub odmówisz zapłacenia mandatu na miejscu, sprawa może trafić do sądu. Sąd z kolei może nałożyć grzywnę w wysokości 150 EUR. Mandat do 1500 EUR grozi za posiadanie antyradaru.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu to kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy. Za ich brak grozi mandat w wysokości 135 EUR.

Konsulaty nie mogą opłacać mandatów ani wpływać na miejscowe władze, by odstąpiły od wymierzenia kary. Pamiętaj, że we Francji przepisy i orzecznictwo sądowe w sprawach wypadków drogowych stawiają pieszego na pozycji uprzywilejowanej. Z tego powodu, szczególnie w dużych miastach, piesi często przechodzą przez jezdnię na czerwonym świetle. W dużych aglomeracjach zalecamy więc jazdę z niewielką prędkością, tak abyś mógł się zatrzymać, jeśli pieszy nagle wejdzie na drogę. Zasadę ograniczonego zaufania stosuj w dużych miastach, a zwłaszcza w Paryżu, gdzie miejscowi kierowcy rzadko używają kierunkowskazów. Dość często skręcają z prawego pasa jezdni w lewo i odwrotnie. W Paryżu zasada pierwszeństwa przejazdu dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony obowiązuje także na rondach. Poza stolicą na rondach pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się już na rondzie, o czym informują stosowne znaki drogowe.

 

SŁOWACJA

Informacje dla kierowców

Wszyscy podróżujący samochodem muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa (także na tylnych siedzeniach). Kierowca nie może używać telefonu komórkowego w trakcie jazdy.

Opłaty drogowe

Przejazd słowackimi autostradami, drogami ekspresowymi oraz drogami I klasy jest płatny. Przed wjazdem na płatne drogi znajdują się stosowne informacje: znak z białym samochodem na niebieskim tle.

Niektóre pojazdy muszą mieć winietę autostradową (diaľničná známka). Ma ona formę elektroniczną. Okresy ważności i ceny winiet:

  • elektroniczna winieta 10-dniowa - 12 EUR,
  • elektroniczna winieta 30-dniowa - 17 EUR,
  • elektroniczna winieta roczna (ważna do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego) - 60 EUR.

Winietę musi mieć każdy:

  • pojazd mechaniczny lub zespołów pojazdów mechanicznych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t,
  • pojazd mechanicznych kategorii M1 niezależnie od DMC,
  • zespół pojazdów mechanicznych składających się z pojazdu mechanicznego kategorii M1, N1, M1G lub N1G niezależnie od DMC.

W zespole pojazdów winietę autostradową musi mieć również przyczepa kategorii O1 oraz O2.

Szczegółowe informacje dotyczące elektronicznego systemu sprzedaży winiet, wykaz płatnych dróg oraz rodzaje winiet elektronicznych znajdziesz na: www.eznamka.sk (także w języku polskim).

Szczegółowe informacje o elektronicznym systemie poboru opłat drogowych, wykaz płatnych dróg oraz wykaz mandatów i kar pieniężnych za naruszenie przepisów o poborze opłaty drogowej znajdziesz na: www.emyto.sk (w języku polskim).

Główne zasady ruchu drogowego

Dozwolona maksymalna prędkość wynosi:

w terenie zabudowanym - 50 km/h,

poza terenem zabudowanym - 90 km/h,

na autostradzie - 130 km/h.

Za przekroczenie dozwolonej prędkości grożą bardzo wysokie mandaty: do 800 EUR na miejscu, do 1000 EUR w postępowaniu mandatowym przeprowadzonym w komisariacie policji. Służby nakładają mandaty bardzo rygorystycznie.

Przez cały rok musisz jeździć z włączonymi światłami mijania.

Dzieci niższe niż 150 cm muszą podróżować w specjalnych fotelikach samochodowych.

Pojazd należący do cudzoziemca powinien być na terenie Słowacji wyposażony w apteczkę pierwszej pomocy, której zawartość jest zgodna z wymogami kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany. Apteczka powinna być przechowywana w zasięgu kierowcy i zawierać elementy, które nie uległy przeterminowaniu.

Dodatkowo na Słowacji do obowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego należą:

  • przenośny trójkąt ostrzegawczy,
  • kamizelka (odzież) odblaskowa - musi znajdować się w zasięgu kierowcy,
  • koło zapasowe oraz lewarek,
  • odpowiedni zestaw kluczy do demontażu kół samochodowych.

Obowiązek ten nie dotyczy:

  • samochodów jeżdżących na specjalnych oponach (rodzaj Run-flat), które po uszkodzeniu gumy pozwalają kontynuować jazdę,
  • samochodów wyposażonych w specjalny zestaw do naprawy uszkodzonych opon bez ich demontażu.

Jeśli dostaniesz mandat i nie zapłacisz go gotówką na miejscu, służby zatrzymają Twoje prawo jazdy do 15 dni. W tym czasie powinieneś zapłacić mandat. Jeśli tego nie zrobisz, zostanie wydana decyzja administracyjna o zatrzymaniu prawa jazdy aż do czasu, w którym uregulujesz należność. Zatrzymane prawo jazdy możesz odebrać tylko osobiście, w urzędzie policji, którego funkcjonariusze zatrzymali dokument. Musisz pokazać oryginalny dowód wpłaty. Jeśli przelew bankowy jest nadany z zagranicy, policja musi najpierw ustalić, czy pieniądze wpłynęły na wskazane konto.

 

RUMUNIA

Bezwzględnie przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Szczególnie dotkliwe dla kierowców jest zatrzymywanie prawa jazdy przez policję drogową. Jest to dopuszczone rumuńskim prawem wewnętrznym i często stosowane.

Uważaj szczególnie na odcinkach, na których prowadzone są roboty drogowe. Służby zwykle słabo oznakowują i zabezpieczają takie miejsca. Może to powodować znaczne utrudnienie ruchu w ciągu dnia i zagrożenie w nocy.

W Rumunii obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów. Uwaga: płatne są wszystkie drogi, nie tylko krajowe i autostrady.

Winietę można wykupić onlinie, na przejściu granicznym lub na stacji benzynowej bezpośrednio po przekroczeniu gradziny. Za brak winiety grozi kara do 9500 RON.

Bądź przygotowany na opłaty specjalne, np. promowe, portowe przy przekraczaniu Dunaju m.in.: przeprawa promowa Bechet - Oriahovo, most Giurgiu - Ruse, Giurgeni - Vadu Oii, Feteşti - Cernavoda i Calafat - Vidin. Ich wysokość zależy od typu samochodu.

 

WĘGRY

Na Węgrzech przejazd autostradami i drogami pierwszej kategorii jest płatny. Uprawnienie do korzystania z dróg należy zawsze opłacić przed wjazdem na drogę objętą opłatą. W momencie zakupu e-winiety należy zwrócić szczególną uwagę na następujące dane umieszczone na potwierdzeniu dokonania opłaty: poprawny numer rejestracyjny pojazdu, kod kraju, kategoria pojazdu (zgodnie z wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu) oraz okres ważności winiety. Zaleca się aby paragony kontrolne lub otrzymane po zakupie e-winiet komunikaty potwierdzające zachować przez okres 2 lat.

Kontrola posiadania ważnej e-winiety (e-matrica) odbywa się poprzez system kamer zainstalowany na trasie przejazdu lub w pojazdach mobilnych.

Brak e-winiety wiąże się z nałożeniem wysokiej kary pieniężnej. Windykacja kary w przypadku pojazdów z rejestracją zagraniczną odbywa się za pośrednictwem zagranicznych podmiotów, których dane adresowe znajdują się: https://www.nemzetiutdij.hu/articles/article/behajto-irodak

Winiety można zakupić w punktach obsługi klienta, na stacjach benzynowych oraz on-line na stronie: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

Opłaty drogowej można dokonać:

  • za pomocą urządzenia pokładowego (OBU)
  • wykupując "bilet" na określoną trasę korzystając ze strony www.hu-go.hu lub wyznaczonych punktów sprzedaży, biur obsługi klienta.

Ze względu na częste i szczegółowe kontrole prowadzone przez policję jak również służby celno-finansowe oraz Inspekcję Transportu Drogowego zaleca się bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz posiadanie wymaganych dokumentów (oryginały dokumentów takich jak umowa leasingowa, licencja, upoważnienie właściciela do prowadzenia pojazdu, itp. nie mogą być laminowane).

W odniesieniu do pojazdów o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 7,5 t obowiązuje ograniczenie poruszania się w weekendy, święta i dni wolne od pracy.

 

CHORWACJA

Informacje dla kierowców

Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Poza prawem jazdy musisz mieć przy sobie:

  • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
  • ważne ubezpieczenie OC,
  • kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • apteczkę.

Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego grożą wysokie mandaty! Za wykroczenia popełnione pod wpływem alkoholu możesz zostać ukarany dużym mandatem, odebraniem prawa jazdy oraz pozbawieniem wolności. Mandaty można opłacić na miejscu popełnienia wykroczenia lub na najbliższej poczcie. Jeśli nie będziesz mógł zapłacić kary, policjant ma prawo zatrzymać paszport i dokumenty pojazdu - do czasu uregulowania należności.

W Kodeksie drogowym znajduje się wiele przepisów, które są ściśle egzekwowane, m.in.:

  • zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu
  • zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego, z wyjątkiem systemu hands-free,
  • obowiązek parkowania tylko w dozwolonych miejscach (tego przepisu chorwacka policja drogowa przestrzega bardzo rygorystycznie; pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach najczęściej w krótkim czasie są odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy dostają wysokie kary pieniężne).
  • obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach zajętych przez kierowcę i podróżnych,

dopuszczalne prędkości na drogach publicznych:

  • na autostradach do 130 km/h,
  • na drogach szybkiego ruchu do 110 km/h,
  • na pozostałych drogach do 90 km/h,
  • w miejscach zabudowanych do 50 km/h,
  • dla pojazdów holujących drugi pojazd do 40 km/h.

Brawurowa jazda, która zagraża życiu lub zdrowiu, jest traktowana jako przestępstwo i grozi karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Parkowanie w centrach miast jest płatne. Dużym problemem jest znalezienie miejsca w centrach miast oraz w pobliżu miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów. Parkuj na dużych parkingach poza centrami miast. Pamiętaj iż fakt, że w miejscu niedozwolonym parkują samochody z lokalnymi rejestracjami nie jest sygnałem do parkowania i nie uratuje cię od mandatu.

Korzystaj - jeśli jest to możliwe - z autostrad, które są dużo bezpieczniejsze od innych dróg. Opłaty za przejazd autostradami mogą być dokonywane kartami lub gotówką w euro. W drodze do Dalmacji i na półwysep Istria bądź przygotowany na silne wiatry - częste również poza sezonem jesienno-wiosennym. Wichury mogą być przyczyną wstrzymania ruchu na poszczególnych odcinkach autostrad i na mostach.

Zachowaj szczególną ostrożność w czasie jazdy przez wiadukty i mosty w górach (oznakowanie podobne jak na lotniskach).

wstecz

Partnerzy: