Jak zaplanować podróż kamperem?

Jak zaplanować podróż kamperem?

Każdy podróżnik ceniący sobie niezależność i spontaniczność musi koniecznie wyruszyć w podróż kamperem lub z przyczepą kempingową.

Niezależnie czy jesteś w Polsce czy wyjeżdżasz do innego kraju, nocleg masz już zapewniony bo jedziesz luksusowym apartamentem na kółkach. Nie ogranicza się system wycieczki zorganizowanej. Możesz dobrowolnie skracać lub wydłużać czas na zakupy, czas na plażowanie, czas na zwiedzanie. Jeśli wolisz relaksować się w ciszy i spokoju po prostu skręcasz w pierwszą leśną drogę i jesteś już na miejscu. Gdy chcesz nawiązywać nowe przyjaźnie, coś nieco bardziej rozrywkowego wybierasz fajny Camper-Park/obóz kempingowy i cieszysz się wszystkim co może Ci zaoferować.

Możesz także zrobić szybko checklistę, ruszać w dalszą podróż i cieszyć się z przygód, niesamowitych widoków i ludzi napotkanych po drodze.

Ten mały poradnik bez wątpienia pomoże Ci w zorganizowaniu wyprawy, która z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Tylko 4 kroki dzielą Cię od super przygody!

 

Krok 1

Czym i gdzie?

Pierwszym, podstawowym elementem składowym Twojej podróży jest Twój środek transportu. Chociaż do wynajęcia kampera czy przyczepy kempingowej do.....potrzebne jest jedynie prawo jazdy kat. B, warto zastanowić się czy faktycznie posiada się odpowiednie umiejętności do kierowania tak dużym pojazdem lub pojazdem z przyczepą. Jeśli nie ma z tym najmniejszego problemu to  możesz dalej planować swoją podróż.

Osobom, które pierwszy raz zdecydowały się na kamperowanie zwykle poleca się podróż po Polsce. Wówczas wszelkie oznaczenia drogowe, bariera językowa czy choćby różne prawne zagadnienia nie będą nam obce.

Planowanie wyprawy

Kempingowanie daje możliwość zobaczenia wszystkich najpiękniejszych zakamarków okolicy w której się zatrzymujemy. Możemy także tak zaplanować podróż, aby zmierzając do konkretnego punktu nie ominęły nas żadne najciekawsze miejsca i zapierające dech w piersi widoki.

Planując swoją podróż kamperem podążaj za poniższymi wskazówkami:

  • Pomiędzy kolejnymi etapami podróży nie planuj odcinków dłuższych niż 200 km. Pozwoli Ci to przeznaczyć czas na odpoczynek, zwiedzanie, posiłki.
  • W zależności od tego, co planujesz zwiedzać zarezerwuj sobie na to minimum 2 -3 dni. Wybierając najbardziej interesujące dla Ciebie miejsca nie odjedziesz w dalszą podróż z niedosytem, że zabrakło Ci czasu aby zobaczyć coś fajnego lub odpocząć :)
  • Sprawdź przed wyprawą dostępne miejsca postojowe dla twojego samochodu kempingowego, by szybko znaleźć odpowiedni parking.
  • Planując wycieczkę w różne zakamarki świata dowiedz się jak najwięcej o stanie dróg dojazdowych. Pomoże Ci to precyzyjniej ocenić czas potrzebny na przejazd pomiędzy kolejnymi etapami.

 

Krok 2

„Kamper-park” a może pole kempingowe?

„Kamper-park” to mniej znany w Polsce, ale bardzo popularny za granicą rodzaj miejsca postojowego na którym dostępny jest prąd, czysta woda oraz możliwość opróżnienia toalety chemicznej i zbiornika z szarą wodą. Ze względu na powyższe, jest to kwestia do zastanowienia czy wybrać postój „na dziko” lub na (zwykłych) parkingach, gdyż kamper -park umożliwia nam za niewielką opłatą serwisowanie naszego kampera.

Aby pomóc Wam w wyborze najlepszej dla Was opcji poniżej małe porównanie:

 

Pole kempingowe

Kamper-Park

OPŁATY

W zależności od ilości dostępnych tam atrakcji.

Za wodę i prąd

ORGANIZACJA

Potrzebna wcześniejsza rezerwacja.

Określony czas przyjazdu w godzinach pracy personelu obiektu.

Otwarte zazwyczaj w sezonie letnim.

Dla przyczep i kamperów.

Przeznaczony do dłuższych pobytów

 

 

Bez konieczności rezerwacji miejsca.

Personel ograniczony do minimum lub całkowicie zastąpiony przez automaty.

Czynny cały rok.

Zwykle wyłącznie dla kamperów.

Prosty plac z punktem serwisowym, na którym stoimy tylko podczas korzystania z okolicznych atrakcji (zazwyczaj do trzech dni)

WYPOSAŻENIE

Bogaty w dodatkowe atrakcje zlokalizowane już na samym polu (plac zabaw, basen, plaża, restauracje, bary) oraz profesjonalny, czysty węzeł sanitarny z prysznicami, toaletami, pralkami, ogólnodostępną kuchnią, miejscem do zmywania naczyń itd.

Możemy korzystać z markizy i swojego wyposażenia np. stolik itp.

Nie musi posiadać sanitariatów oraz dodatkowych udogodnień – korzystamy z wyposażenia naszego pojazdu.

Atrakcyjna alternatywa dla postojów "na dziko". Płacimy niewiele, korzystamy z infrastruktury, czujemy się bezpieczni.

Nie możemy rozkładać markizy ani żadnych elementów do biwakowania.

 

Dowiedz się więcej na: polskicaravaning.pl lub camping.info
Aplikacje: Camping.Info by POIbase, Park4Night

Zasady, instrukcje, zakazy, regulaminy...

Aby podczas wypoczynku nic Cię nie zaskoczyło, dobrze jest zapoznać się z zasadami panującymi na polu namiotowym czy kamper-parku.

Kliknij w link i dowiedz się więcej o tym co wolno a co jest zabronione lub niemile widziane w społeczności caravaningowej.

 

Krok nr 3

Przezorny zawsze ubezpieczony... niezbędnik odpowiedzialnego wędrowca

  1. Dokumenty (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy) - sprawdź ważność, zrób ksero
  2. Potwierdzenia rezerwacji trzymaj w jednym miejscu
  3. Spakuj ważne dokumenty:
    • Dowód osobisty i paszport
    • Prawo jazdy i dokumenty pojazdu
    • Karta ubezpieczenia zdrowotnego – w przypadku wyjazdów zagranicznych.
  4. Sprawdź jakie w krajach do których się udajesz obowiązują zasady dotyczące kierowania kamperem
  5. Dowiedz się czy nie potrzebujesz dodatkowych szczepień. np. do krajów egzotycznych.
  6. Zrób konkretny plan podróży i atrakcji na każdy dzień.
  7. Stwórz proste menu do szybkiego przyrządzenia w kamperze lub przyczepie kempingowej.
  8. Przygotuj listę rzeczy „must have” pamiętając, że im mniej bagażu tym lżejszy będzie Twój pojazd. Podpowiadamy :) pobierz

 

Krok nr 4

Coraz bliżej...
Upewnij się, że znasz ze wszystkie funkcje samochodu kempingowego, szczególnie jeśli go wypożyczasz.
Zaplanuj trasę, zaznacz dostępne miejsca na postoje i położenie stacji benzynowych.
Zapoznaj się ze sposobem załadunku kampera, tak by wszystkie znajdujące się w nim przedmioty były bezpieczne podczas podróży
Miej zawsze przy sobie urządzenie umożliwiające nawigację z aktualnymi mapami.

Przygotuj najważniejsze lekarstwa:

  • Tabletek przeciwbólowych
  • Lekarstw na problemy z brzuchem (rozkurczowych i przeciwbiegunkowych)
  • Tabletek na chorobę lokomocyjną
  • Lekarstw na grypę i przeziębienie
  • Plastrów i bandaży
  • Środka chroniącego przed owadami.

Pamiętaj, że dobre przygotowanie do podróży oszczędzi Ci sporo stresu oraz zagwarantuje udane wakacje. Jeśli już masz już idealny cel podróży, to poszukaj informacji o regionie, a także zarezerwuj miejsca na polach kempingowych z dużym wyprzedzeniem. Kilka tygodni przed terminem wyprawy sprawdź regulacje prawne w regionie docelowym i zastanów się, co zabrać na kemping i dokładnie zaplanuj trasę. W ten sposób spędzisz perfekcyjne wakacje w kamperze.

wstecz

Partnerzy: